Jaké příležitosti tě jako studenta nebo absolventa čekají ve společnosti Unicorn? Co tě čeká na přijímacím pohovoru?

Odpovědi najdeš v tomto minirozhovoru.

Odpovídají Sára Wohlmuthová (Career and Talent Manager) a Michaela Pojezdná (Recruitment Director).

Jaké příležitosti nabízíte studentům a absolventům?

SW: Unicorn se studenty pracuje dlouhodobě, takže příležitostí je u nás opravdu celá řada. Nabízíme stáže a praxe, brigády, pomáháme s absolventskými pracemi a máme také specializované vzdělávací programy pro zapojení juniorů do projektů či do práce na našich produktech. Jednou z možností je například Unicorn Hatchery. Jedná se o unikátní vzdělávací program pro všechny, kdo chtějí pracovat v IT, ať už jako vývojáři, analytici nebo testeři.

Absolvováním Unicorn Hatchery, nebo jiného vzdělávacího programu, a zapojením se do projektu, to ale nekončí. Jedná se o kariérní start a plánuje se další rozvoj našich spolupracovníků dle individuálních plánů. Každý náš spolupracovník má široké možnosti vzdělávání i rozvoje po celou dobu působení v Unicornu. Máme vlastní vzdělávací akademii s názvem Unicorn Top Gun Academy, který připravuje velké množství kurzů a dlouhodobých programů pro jednotlivé role. Dlouhodobě také rozvíjíme systém tzv. kmotrovství. Více než 300 zkušených teamleaderů, IT odborníků a mentorů poskytuje rady, péči a zkušenosti svým svěřencům. Zároveň definujeme kariérní cesty pro jednotlivé role, aby si každý spolupracovník mohl zvolit, jakých směrem se chce v rámci svého kariérního rozvoje ubírat a do jaké oblasti chce svou kariéru směřovat.

Velkou výhodou spolupráce s Unicornem je široká škála možností v tom, co dělat. Máme 23 vývojových center v 6 zemích Evropy a více než 2 300 spolupracovníků. Pohybujeme se v mnoha odvětvích businessu, ať už jde o bankovnictví, energetiku, automotive (včetně elektromobility) či retail a mnohé další. Děláme software pro ty největší klienty, ale i malé podniky, školy, organizace či jednotlivce.

Kdybych měla zmínit některé konkrétní projekty a produkty, jedná se například o Lancelot, což je řešení, které pomáhá řídit byznys energetickým společnostem. Díky řešení Inca zas společnosti mohou bezpečně řídit toky elektřiny v podmořských kabelech. Další zajímavý produkt je ChargeUp , což je kompletní řešení pro dobíjení elektromobilů. Na domácím českém trhu ji využívají společnosti jako Siemens, Billa nebo ŠKO-ENERGO s.r.o. Mimo Českou republiku se aplikaci daří i ve Švédsku, konkrétně ve městě Göteborg. ChargeUp využívají i významné municipality, obchodní řetězce a developeři.

Za zmínku stojí i produkt idGuard , díky kterému klient bezpečně a jednoduše ověří identitu svých zákazníků. Produkt Bookigy vám pak ušetří čas při rezervaci pracovního místa nebo například na digitálním úřadě.

Stále aktuální téma je koronavirus, proto jsme vytvořili aplikaci CovidTestMan pro evidenci záznamů o testování pracovníků, která poskytuje informace kontrolním orgánům a předchází tak zbytečným pokutám za nedodržení mimořádných opatření.

Jak u vás vypadá přijímací řízení na studentské a absolventské pozice?

MP: Výhradním dodavatelem IT specialistů pro Unicorn je náborová agentura Deckard & Penfield. V Unicornu nerozlišujeme, jestli se jedná o výběrové řízení do našich Unicorn Hatcheries, na praktické projekty nebo na seniorní pozice. Vždy je přístup stejný. To znamená, že se s kandidátem spojí někdo z našich náborových specialistů, který ho provede celým výběrovým řízením, které má standardně 2 kola. První kolo bývá jen s náborářem a případně technickým garantem, přičemž poslední měsíce velmi často online. Druhé kolo bývá již za přítomnosti potenciálního nadřízeného, a i zde je možnost jej absolvovat online. Většinou se ale snažíme, aby finální kola probíhala formou osobního setkání. Chceme, aby se kandidát seznámil s naším pracovním prostředním a aby se osobně setkal i s budoucím nadřízeným tzv. face to face.

Rozdíl však může být v přístupu k pohovoru. U seniorních kandidátů bývá většinou takový pohovor o povídání si o praxi, zkušenostech a úspěšných projektech. U juniorních kandidátů, studentů či absolventů, není toto vždy možné. Na pohovorech se tedy doptáváme spíše na jejich teoretické znalosti. Pohovor je následně zakončen testem či nějakou domácí úlohou k vypracování. Cílem je, abychom si ověřili úroveň znalostí a vyzkoušeli, jak jsou schopni se s relativně lehkou úlohou v krátkém čase „poprat“.

Co oceňujete v životopisech a motivačních dopisech studentů a absolventů?

MP: U studentů a čerstvých absolventů se toho v životopise nedá mnoho najít. Doporučuji však všem kandidátům, minimálně na začátku své pracovní kariéry, aby uváděli do životopisů všechny praxe, stáže a brigády (klidně i ty mimo obor). Například i brigáda ve fastfoodu může napovědět o pracovních návycích kandidáta. Stejně tak i délka brigády. Ta nám ukáže třeba vytrvalost a dá se dle toho předpokládat, že nám kandidát neuteče při prvním problému.

Co však jde ruku v ruce i s nějakou praxí či brigádou, je oblast zájmu. Velmi mi chybí u dnešních studentů a absolventů zájem o nějakou konkrétní oblast. Studují IT, tedy trendy obor, který se neuvěřitelně rychle vyvíjí a často pro to nic moc navíc nechtějí udělat. Pokud chtějí být vážně dobří, je potřeba se oboru věnovat i ve volném čase. Práce v IT je sice hodně, ale být skvělý IT specialista není zadarmo.

Proto když dostaneme do ruky životopis studenta, ze kterého je poznat, že již má nějakou pracovní zkušenost a je poznat, že se zajímá o IT oblast i nad rámec studia, tak je téměř jistota, že o takového studenta máme zájem. Taková spolupráce má dobrý předpoklad.

Co vnímáte, že studentům či absolventům nejčastěji chybí?

MP: Jak je již popsáno výše. Současným studentům chybí především konkrétní zájem o obor. Mnozí z nich čekají, že studují atraktivní obor, kde je lidí nedostatek a že má každý práci v IT v podstatě jistou. Ale právě nejlepší firmy si vybírají ty nejlepší IT specialisty. To samé platí i u nás v Unicornu. Rádi dáme příležitost juniorům a čerstvým absolventům. Je však potřeba, abychom v kandidátech viděli potenciál a jejich zájem o obor, vzdělávání a kariérní růst.

Jak u vás probíhá zaškolování nováčků?

SW: Asi jsem to částečně už popsala v první otázce. Absolventi Hatchery i všichni ostatní nováčci v Unicornu projdou úvodními školeními, jejichž cílem je primárně zorientování se ve firmě a našich procesech. Dále jde o klasické HR a legislativní nutnosti jako kurzy BOZP či GDPR a poté samozřejmě potřebné získávání know-how pro konkrétní role.

Každý spolupracovník má hned od začátku přiděleného svého HR Specialistu, který ho nástupním procesem i celou kariérou společně s kmotrem provádí.

I kmotra, tedy svého osobního mentora, má k dispozici každý náš spolupracovník. Dle dohody spolu mají pravidelná mentoringová setkání, vyhodnocují kariérní posuny, nastavují si další cíle. Mimo tyto schůzky u nás také stále držíme klasické hodnotící pohovory, kde vždy jednou za půl roku až rok formálně zhodnotíme, jak vzájemná spolupráce probíhá. Paralelně s tím vším pochopitelně funguje samotné zaučování v roli, zpětná vazba od nadřízeného, plnění úkolů, a tak dále.

Najdou u vás uplatnění i studenti a absolventi bez znalosti českého jazyka?

SW: Rozhodně najdou. Máme několik poboček v zahraničí a některé naše týmy komunikují napříč několika státy, kde máme vývojová centra nebo naše klienty, a komunikují tedy primárně v angličtině. 

Určitě u nás najdeme využití i pro němčinu, ruštinu, ukrajinštinu, ale i další jazyky.

Pokud se chcete o společnosti Unicorn dozvědět něco víc nebo se chcete stát naším spolupracovníkem, neváhejte navštívit webové stránky Unicornu  a Spolu-pracujeme.

 

Sára Wohlmuthová
Career and Talent Manager
Unicorn People Hubs

 

Michaela Pojezdná
Recruitment Director
Deckard&Penfield