Co psát do životopisu, pokud nemám žádné pracovní zkušenosti?

 

Možná si také kladeš tuhle otázku. Objevil/a jsi skvělou pozici, přesně pro tebe. Chtěji poslat tvůj životopis a pravděpodobně také motivační dopis. A v tu chvíli znejistíš. Nenapadá tě, co psát do zkušeností, protože máš pocit, že zatím jen studuješ a nikde v oboru jsi nepracoval/a.

V tomto článku bychom tě rádi vyvedli z omylu, že bez pracovních zkušeností není do životopisu co napsat.

Vezmi si papír a tužku nebo si otevři poznámky v počítači a pojď  s námi přemýšlet a zapisovat si.

  • Škola

Třeba by tě to ani nenapadlo, ale škola může být studnice zkušeností. Vzpomeň si nejdřív na střední školu – na skupinové projekty, kde jste možná zpracovávali případovou studii přímo od firmy, školní krátkodobé praxe, olympiády a soutěže nebo tzv. fiktivní firmy, které na některých školách fungují. Na vysoké škole pak zkušenosti získané z psaní závěrečné práce, výpomoci na fakultě nebo opět z týmových projektů.

Nad těmito zkušenostmi přemýšlej tak, že si při nich získal/a různé dovednosti a uplatnil/a schopnosti – třeba týmová spolupráce, komunikaci v cizím jazyce, schopnost řešit problémy nebo programování v určitém jazyce.

  • Dobrovolnictví

Doučování dětí, skauting, neplacené stáže v neziskových organizacích nebo také vedení zájmových kroužků. Dobrovolnická činnost je v dnešní době velmi ceněná. Ukazuje totiž tvůj zájem nezištně pomáhat a zároveň na sobě pracovat a rozvíjet se ve volném čase. V rámci dobrovolnických aktivit se často můžeš dostat ke větším zodpovědnostem než na prvních brigádách.

  • Studentské organizace

Na střední škole to byly studentské samosprávy, na vysoké potom například Studentská unie, IAESTE, ISC nebo BEST. Jakákoliv mimoškolní aktivita tě obohacuje dalšími zkušenostmi a dostaneš možnost si ve studentském spolku vyzkoušet třeba roli organizátora akcí, pracovat s rozpočtem, připravovat grafické materiály nebo jednat s firmami.

  • Konference, kurzy, projekty

Ať už se účastníš konferencí jako návštěvník nebo si zapojuješ přímo do organizace, opět je to ukázka tvé aktivity a dalšího rozvoje. V dnešní době existuje velké množství online kurzů, díky kterým si prohloubíš znalosti v oboru, který tě zajímá a budou to další plusové body do životopisu. A pokud máš své vlastní osobní projekty, jako že například píšeš články o novinkách v oboru, opět je to něco, z čeho můžeš těžit a popsat, co ses v rámci těchto aktivit naučil/a.

Podívej se teď na všechny tyto příležitosti a také schopnosti a dovednosti, které jsi z nich získal/a. Je toho docela dost, že?

Tohle zamyšlení ti bude sloužit jako skvělý základ pro tvorbu životopisu a motivačního dopisu, kde se ti budou hodit praktické příklady z tvého života.

Rádi ti s hledáním tvých kompetencí a tvorbou životopisu pomůžeme. Podívej se na naši Personální poradnu nebo kontaktuj přímo nás.