Naše kariérní poradkyně Markéta Raková s vámi na letošním semináři nasdílela tipy, jak ovládat své emoce a zachovat si tak nejen chladnou hlavu ve vypjatých situacích, ale i efektivitu při práci a energii na všechno, co potřebuješ zvládnout.

Pocity a emoce jsou odlišné pojmy. Pocity jsou jemnější, trvají déle (obavy, nepřátelství, štěstí,…). I nepříjemné pocity můžeme sami zvládnout. Dávají nám impulz ke změně.

Cílem emocí je přežití. Vedou naše tělo do pohybu, aktivují nás. Emoce jsou intenzivní, krátkodobé, ale hodně s námi „zamávají“ (radost, strach, vztek, hněv, odpor…).Negativní emoce přináší napětí. Někdy i sklouzneme k obviňování druhých lidí, že mohou za to, jak se my špatně cítíme.

Pokud jsme ve stresu, objeví se nějaká emoce, zrychlí se některé tělesné funkce: například krevní tlak, zrychlí se srdeční tep, dech, mohou se začít potit dlaně.

A jiné tělesné funkce se zpomalí – třeba trávení. Ale hlavně se sníží imunita, což zejména v dnešní covidové době nechceme.

Rychlá pomoc pro zvládnutí negativních emocí:

  • Hluboký nádech – výdech
  • Napočítat do deseti
  • Účinné je emoci pojmenovat – např. Bojím se, že to nezvládnu. „Někdo“ (doplň si osobu) mě hodně naštval. – díky tomu negativní emoce odezní rychleji.
  • Při stresu, úzkosti, strachu pomáhá se hodně široce usmát – pohnout s mimikou celého obličeje do úsměvu.
  • Po emočně silném zážitku je potřeba dostat to ze sebe fyzicky náročnou aktivitou – běh, box, cyklistika… Jinak se emoce ukládají uvnitř a následně mohou přijít nemoce. Protože

Nezpracované emoce = nemoce

Další práce s emocemi

Dát otevřený průchod svým negativním emocím není znakem síly, ale slabosti. Je potřeba dostat tu konkrétní emoci ze sebe zdravým způsobem – sport, zakřičet si o samotě, zadupat si…

Potlačování emocí nepomáhá. Ve výsledku se v nás emoce hromadí a nakonec „vybouchnou“ nějakým neřízeným způsobem.

Dalším způsobem dlouhodobého zpracovávání emocí je rozvíjení emoční inteligence.

  • Sebeuvědomění: znát své vzorce chování, svou typickou emoci, na co jsme citliví (např. zlost, strach, smutek)
  • Seberegulace: umím se ovládnout, když přijde emoce – porozumět tomu, proč konkrétní emoce přišla, co to znamená, porozumět sám sobě

Emočně inteligentní člověk se pozná tak, že neobviňuje druhé za to, že se on sám cítí špatně.

Která emoce v tobě převládá?

Strach – pudový strach v nebezpečných situacích je v pořádku. Ukazuje nám, že je lepší utéct a zachránit si život. Pokud ale přichází časté obavy a pochybnosti, je potřeba probudit odvahu a na tu se zaměřit. Strach nás často obrací příliš do budoucnosti a drtivá většina našich obav se nestane. Soustřeď se na to, co se děje teď a co je teď ve tvé moci udělat.

Hněv / zlost – tato emoce může být energií pro změnu. Většinou nás ale hněv podněcuje k unáhlenému jednání a zbrklým rozhodnutím. Prodýchávej a uč se zklidňovat. Dále je nutné dlouhodobě pracovat se svou vnitřní nespokojeností, s vnitřním neklidem a trpělivostí. Najdi si koníček na vytrvalost, ideálně i fyzicky náročný.

Smutek – většinou pramení z častého vracení se do minulosti do smutných událostí, které se už staly, z ulpívání  a stálého řešení „proč bylo, co bylo“. Pomáhá být vděčný za to, co mám. Uvědomovat si i malé pozitivní maličkosti, nezabývat se minulostí, nechat ji být.  Zkus si každý den zapsat nebo nahlas říct, za co jsi vděčný a co ti ten den udělalo radost.

 

Pokud necháváme v hlavě běhat emočně nabité myšlenky, odvádí nás to od práce či studia. Dobrým způsobem, jak se vyhnout negativním emocím je vybírat si dobře lidi, se kterými trávíme volný čas. Pokud budeme s lidmi, kteří jsou sami v negativních emocích, bude se to přenášet i na nás. S pozitivními lidmi budeme mít i my pozitivní emoce.