Letní semestr je v plném proudu a s ním i možnost navštívit některý z kariérních veletrhů, které ti ČVUT každoročně nabízí. Může se zdát, že v době nejrůznějších online pracovních portálů, LinkedInu a dalších podobně zaměřených sociálních sítí, jsou kariérní veletrhy přežitkem doby minulé. Pokud hledáš brigádu na léto, asi si s nějakým tím portálem vystačíš. Nebylo by ale lepší využít svůj čas a energii trochu strategicky?
Ať se ti to líbí nebo ne, brigádou v Mekáči při studiu už dávno nikoho neoslníš. Chce to zkušenosti z oboru! A tady nastává ten kámen úrazu – nabídky práce, při kterých bys potřebné zkušenosti získal, zpravidla již nějaké předchozí zkušenosti vyžadují. Kdyby tak existoval způsob, jak zaměstnavatelům dokázat, že na danou pozici máš… Co třeba zajít právě na PRACOVNÍ VELETRHY!
NETWORKING
Přestaň být jen dalším životopisem, staň se pro personalisty člověkem. Možná už jsi zjistil/a, že ucházet se o práci skrze online formuláře na pracovních portálech, nebo i na stránkách firmy, není zrovna dvakrát efektivní. Otázky bývají příliš generické na to, abys měl/a šanci zaujmout, uchazečů mohou být i tisíce a často ani nevíš, zda je inzerát ještě aktuální. S emailem se to má bohužel podobně. Motivační dopis ti sice poskytne prostor trochu se vyšvihnout, ale ruku na srdce, napsat dobrý motivační dopis není vůbec jednoduché.
Když přijdeš na veletrh, dáváš tím náborářům automaticky najevo, že máš o práci v oboru opravdu zájem, jsi aktivní, dokážeš využít příležitosti. Vyhlídni si několik firem, které se ti nejvíce zamlouvají a připrav si na ně pár otázek. Pokud k tomu přihodíš i CV, zaručeně uděláš dojem a získáš cenné kontakty!
NEMUSÍŠ BÝT SUPERMAN NEBO WONDER WOMAN
Člověk si tak prochází nabídky práce a nestačí se někdy ani divit, co všechno sekce „uchazeč musí splňovat“ obsahuje. Nenech se tím odradit. Každá pozice má obvykle pouze několik nutných dovedností, bez kterých se opravdu neobejdeš, to ostatní je o postupném zaučení.
Jenže ne vždy je z inzerátu zřejmé, o které dovednosti jde. Dá se to vyřešit jednoduše, přijď na veletrh a zeptej se konkrétního personalisty/personalistky, jaké schopnosti a dovednosti cení právě v jejich organizaci, jaké nové členy do kolektivu hledají a podobně. Uděláš si tak lepší představu o tom, jaká je tamější firemní kultura, zda se se svými schopnostmi do týmu hodíš a na čem budeš muset případně ještě zapracovat.
BEZPEČNÉ PROSTŘEDÍ
Na veletrhu máš příležitost si v bezpečném, nezávazném prostředí vyzkoušet, jaké to může být, až půjdeš na pohovor. Znáš své silné a slabé stránky, máš představu o tom, kam bys chtěl/a kariérně růst, jsi špička ve svém oboru – a umíš o tom přesvědčit i ostatní? Otestuj si, zda se „umíš prodat“ a získej zpětnou vazbu od profesionálů. Posuneš se zase o krok blíž svému vysněnému pracovnímu místu.
VÍC HLAV VÍC VÍ
Možná máš pocit, že už víš, jak to chodí. Možná máš za sebou první pracovní zkušenosti a myslíš si, že tě nic nepřekvapí. Ale každá společnost je jiná – a triky, které ti fungovaly na pohovoru u jedné firmy, nemusí nutně fungovat u další. Čím více organizací během veletrhu oslovíš, tím lepší získáš srovnání. Ať už Tě zajímají odborné dovednosti, které by Ti neměli chybět, nebo chceš zjistit, jaké druhy benefitů svým zaměstnancům ta, která firma poskytuje. Na veletrhu se dostaneš k velkému množství informací za velmi krátkou dobu, tak toho využij a nebuď jenom sběračem propisek!
Kdy a kde se můžeš se zaměstnavateli potkat na ČVUT?
Rozhodně si vybereš, navštívit můžeš klidně všechny:
- Kariérní dny FS a FEL
- Cofit – veletrh fakulty FIT
- UniT – pod patronací studentského klubu Best Prague
- Ulov mě na Jaderce – veletrh fakulty FJFI
- Kariérní den – Fakulta dopravní
- iKariéra – veletrh IAESTE s 28letou tradicí